Кількість
|
Вартість
|
||
|
Чавунний посуд: міфи і правда
Чавун — матеріал, що утворюється із заліза та вуглецю. Ним користуються упродовж 2000 років! У XVI столітті чавунний посуд впевнено витіснив глиняний за рахунок своєї універсальності та досконалості і в наш час знову набирає популярності. Зараз увійшло в моду все з приставкою "еко", багато людей активно дотримуються здорового харчування та намагаються використовувати екологічно чисті матеріали у повсякденному житті. Тому саме час розвіяти міфи та назвати головні плюси чавуну. З чавуну виготовляють практично всі види посуду:
- сковороди;
- жаровні;
- гусятниці;
- млинці сковороди;
- Каструлі.
На них можна смажити, в них можна запікати і особливо добре "томити" їжу, оскільки даний матеріал має хорошу теплопровідність і дуже повільно остигає.
Плюси чавунного посуду:
• Зносостійкість. Залізо практично в чистому вигляді є міцним і зносостійким матеріалом - не дарма сковорідки і каструлі раніше передавалася з покоління в покоління. Ви можете відродити цю добру традицію, купивши чавунний посуд від відомого виробника Fabiano.
• Теплоємність. Чавун повільно нагрівається і так само повільно остигає. Це означає, що вам не доведеться розігрівати вечерю, приготовлену пару годин тому: властивості матеріалу дозволяє їжі залишитися теплою до приходу ваших рідних та близьких додому після роботи чи навчання.
• Антипригарність. Попри поширений міф, на правильно обробленій і розпеченій чавунній сковороді рідко щось пригоряє, тому навіть шеф-кухарі ресторанів рекомендують смажити лише на них.
• Смак. Хочете відчувати лише смак та аромат ваших страв? Саме приготовані в чавунному посуді страви немає сторонніх запахів і присмаку.
Гусятницею називають кастрюлю великого обсягу овальної форми, яку використовують для приготування великого розміру птиці. Гусятниці найчастіше вживають для запікання качки, індички та іншого птаха, а також кролятини. За допомогою гусятниці прийнято запікати, варити чи томити різноманітні види м'яса, переважно птицю.
ГУСЯТНИЦЯ обов'язково повинна мати ергономічну конструкцію, а також кришку , яка щільно прилягає до поверхні каструлі. Гусятниця відрізняється функціональністю та міцністю матеріалу виготовлення від інших видів жаровень. Традиційно гусятниці мають важку вагу, а також відрізняються різноманітністю кольорів.
Властивості ЧАВУННОЇ КАСТРУЛІ і що можна в ній готувати Чавунні каструлі цінуються насамперед за свої технічні характеристики. Добре розігрівшись, вони довго зберігають тепло і дозволяють їжі томитися до готовності. Будь-які продукти, приготовані в чавунному посуді, набувають ніжної м'якості і буквально тануть у роті. Крім того, чавун природним чином набуває антипригарних властивостей. Для цього всього й треба, що почати активно ним користуватися. Згодом масло закупорює поверхню, роблячи її гладкою. Це не дає їжі пригоряти. Тушкування, томлення, запікання – у чавунній каструлі можна не лише варити. Ось шість смакот, які реально в ній приготувати:
1. Наваристі супи. Борщі, домашня юшка, супи з бараниною, супи грузинської, узбецької, таджицької кухонь.
2. Ростбіфи, запечена дичина. Ростбіф з лосятини, качка з яблуками, свинина з апельсинами, різдвяний гусак у спеціях.
3. Рибні делікатеси та морепродукти. Рибна юшка, судак, короп або стерлядь в маринаді.
4. Страви з гарбуза. Гарбузова запіканка, гарбузове пюре, гарбузовий суп з сиром, численні страви на Хелловін з гарбузової м'якоті.
5. Каші та круп'яні страви. Плов, лагман, шурпа, нут, гороховий суп із копченостями.
6. Тушковані овочі та картопля. Томлена з м'ясом картопля, овочеве рагу, рататуй, різноманітні солянки та тушковані страви на основі овочевого міксу.
ЧАВУННА СКОВОРОДА на кухні: пережиток часів чи незамінна класика? Чавунна сковорідка, незважаючи на регулярне оновлення асортименту сучасного кухонного начиння, займає лідируючі позиції завдяки своїй практичності та іншим технічним характеристикам, які пройшли тяжке випробування часом. Посуд з тефлоновим покриттям свого часу викликав фурор, але останнім часом все більше піддається критиці через токсичність матеріалів, що застосовуються у виробництві, та їх виділення при тривалій експлуатації та сильному нагріванні. Це і надає нові можливості у виробництві чавунних сковорідок, розвиваючи та впроваджуючи інноваційні технології та створювати якісний, безпечний та довговічний товар. Чому чавунна сковорода краща? У приготуванні деяких страв чавунної сковороди немає рівних. У ній чудово виходять ароматні млинці або тушковані страви, такі як плов, м'ясне асорті з овочами, гарбузова каша та ін. Приготовлені страви набувають особливого аромату, а їх зберігання в чавунному посуді зберігає їх вишуканий та апетитний смак. Багато професійних кухарів віддають перевагу саме чавуну, тому що є можливість створити кулінарний шедевр. Чавунна сковорода, тільки про неї можна сказати: час не має влади над популярністю. Це єдиний посуд, який через сторіччя не втратив своєї популярності і цінується за якісні характеристики.
Сучасні ж варіації можна поділити на три групи:
• традиційні (до яких звикла більшість);
• з емальованим покриттям;
• з антипригарним покриттям.
До першої категорії належать вироби, які відомі здавна. Витонченість, легкість та привабливий зовнішній вигляд – деталі, відсутні в цьому типі, але нешкідливість, міцність та надійність є якісними характеристиками. До того ж антипригарні властивості також є, і вони не штучно створені за допомогою додаткового покриття, а природні, які з роками лише покращуються. Вся справа в пористій структурі, що вбирає жир і створює антипригарний шар.
Особливості чавунного посуду:
• Вага. Посуд, виготовлений з чавуну, відливається цілком, тому часто буває досить важким. Однак така вага дозволяє досягти довгої віддачі тепла при готуванні і досягти бажаного смаку страв.
• Іржа. Оскільки матеріал на 98% складається із заліза, він уразливий до дії води. Тому не забувайте насухо витирати вимитий посуд і змащувати його тонким шаром олії.
• Пористість. Чавун "вбирає" в себе запахи завдяки пористості матеріалу, тому в ньому не варто зберігати готову їжу. Таким чином, користь чавуну незаперечна. Головне — правильно доглядати за ним і належним чином обробити перед першим використанням. І не вірити чуткам, що ходять навколо чавунного посуду.
Міфи і правда: ще раз про властивості чавуну Існує кілька поширених міфів про чавунний посуд:
● Під час нагрівання виділяються шкідливі речовини та потрапляють у їжу. Оскільки чавун - це за своєю суттю залізо з незначною часткою домішок, то при приготуванні їжі може тільки виділятися невелика кількість заліза. І це не тільки не викликає побоювання, а навіть корисно! Наприклад, їжа, приготована в чавунному посуді, допомагає боротися з анемією.
● На чавуні все пригорає. Це вірно лише частково, наприклад, у випадках, коли сковорода була введено в експлуатацію правильно. Щоб посуд придбав природний антипригарний шар, потрібно “запечатати” пори за допомогою олії.
● Чавунний посуд легко розбити. Насправді стінки і дно сковорідок, каструль і казанів настільки товсті, що потрібно докласти неабиякого зусилля, щоб це сталося. Однак при сильному механічному впливі чи ударі розбити можна навіть чавун! У будь-якому випадку, у всьому потрібно знати міру і пам'ятати, що чавунний посуд хороший для приготування, але не для зберігання, він повільно розігрівається, але при цьому так само повільно остигає. І якщо ви хочете відчути смак тих самих страв, як готувала бабуся в дитинстві, вибирайте саме чавунний посуд.