Додайте товари для порівняння
Додайте товари до списку бажань
0
Мій кошик
Каталог
Укр

Пральні машини

Сортування:
за популярністю спочатку дешевше спочатку дорожчі за назвою
Відображення:

"Розкриваємо" пральну машину

 

Для початку подивимося на "детальний вигляд" машини з фронтальним завантаженням білизни (див. малюнок). Якщо зняти верхню кришку 1, задню стінку корпусу 2 і відокремити передню стінку 3 з люком завантажувального 4 (а заодно зняти і бічні стінки корпусу), то нашому погляду відкриються компоненти машини. Прямо під кришкою машини знаходиться блок електромагнітних клапанів 5. Завдання електромагнітного клапана - в потрібний момент впустити в машину воду, яка підводиться по заливному шлангу 6. ​​Пройшовши через вузький канал клапана, вода надходить у дозатор миючих засобів 7. Ззаду до дозатора підведені гумові трубки подачі води, а спереду у нього є висувна скринька - це бункер 8, у відсіки якого ми засипаємо пральний порошок для попереднього та основного прання, а також додаткові засоби - відбілювачі та ін. Залежно від поточного етапу прання вода прямує в той чи інший відсік бункера за допомогою спеціального механізму. Змивши миючий засіб з бункера, вода (точніше, тепер це вже миючий розчин) по гумовому патрубку 9 надходить у бак 10, де відбувається прання. Усередині бака обертається барабан 11, що є перфорованим циліндром з нержавіючої сталі. Білизна у барабан закладається через завантажувальний люк 4, а щоб після його закриття з машини не протікала вода, зріз бака забезпечений свого роду манжетою - гумовим ущільнювачем 12. Звернімо увагу, як бак підвішений до корпусу машини. Система підвіски бака складається з пружин 13 зверху та амортизаторів 14 знизу. Амортизатори машини можуть бути гідравлічними, а можуть бути фрикційними елементами, тертя в яких гасить енергію вібрацій бака. Жорсткість пружин та характеристики амортизаторів підбираються так, щоб максимально компенсувати вібрації, що виникають при обертанні барабана з білизною. А для того, щоб пральна машина при роботі не "стрибала" по ванній кімнаті, до бака кріпиться масивна противага 15 з бетону або чавуну.

Вимагайте доливання води

Процесом заливу води в бак управляє невеликий прилад 16 під назвою "пресостат". Його називають також реле рівня. Пресостат розташований у верхній частині корпусу машини та з'єднаний з порожниною бака трубкою. Завдання пресостату - забезпечити рівень води у баку, необхідний для прання завантаженої в машину білизни. Сучасні пральні машини здатні автоматично підлаштовувати об'єм води, що заливається в бак, під кількість завантаженої в барабан білизни. Воду потрібно не тільки заливати в бак, а й зливати в каналізацію після прання. Це завдання виконує зливний насос 17, розташований під баком машини. У сучасних пральних машинах насос зазвичай має фільтр-уловлювач, який затримує дрібні предмети - гудзики, скріпки, зубочистки та інші штучки, які забули вийняти з кишень одягу перед пранням. Для доступу до фільтра в цокольній частині машини є маленький лючок. Зливний насос часто виконує ще одну важливу функцію: він забезпечує рециркуляцію води, спрямовуючи її у верхню частину бака, а іноді й у бункер дозатора. Іноді для цього машина має додатковий, рециркуляційний насос,або насос що підкачує. Завдяки руху води в придонній частині бака всі крупиці прального порошку, що осіли внизу нерозчинені, піднімаються вгору, в результаті порошок повністю використовується, а не зливається в каналізацію з брудною водою. А на білизну в барабані виливається додаткова порція миючого розчину, що сприяє кращому пранню забруднень. Невипадково подібні схеми називаються екосистемами: адже завдяки їм у навколишнє середовище не потрапляють миючі засоби, що не розчинилися. Ще одна порція розчину проливається на білизну із спеціальних накладок у вигляді ребер на внутрішній поверхні барабана. Вони теж виконують відразу дві функції: по-перше, зачіплюючи білизну, перелопачують її масу. А по-друге, ці накладки дуже часто роблять порожнистими, з отворами по краю ребра. Занурюючись у миючий розчин нижньої частини бака, накладка наповнюється цим розчином. Піднімаючись нагору, вона проливає розчин на білизну, зрошуючи її додатковим душем. "Система подвійної дії", "душ-система" – такі назви дають виробники пральних машин подібним пристроям. Після того як вода залита в бак машини, починає свою роботу термоелектричний нагрівальний елемент 18 або скорочено ТЕН. Він ховається внизу, у вузькому зазорі між баком та барабаном.

Крутіть барабан!

Хімічну дію на білизну при пранні забезпечує пральний порошок, теплову - ТЕН, а ось механічна здійснюється шляхом обертання барабана з білизною. Саме це обертання дозволило перекласти зусилля тендітних жіночих рук на головну рушійну частину машини - електричний мотор 19. Мотор, що знаходиться в нижній частині корпусу, є другим після споживання електроенергії ТЕНа. Традиційним способом передачі моменту, що крутить, від валу електромотора на вал барабана є ремінна передача. Але при всій своїй простоті така передача не позбавлена ​​недоліків: через тертя про шків барабана ремінь поступово зношується і час від часу потребує заміни. Крім того, пральна машина з ремінною передачею супроводжується вібраціями, шумом і втратами енергії, та й компактністю така трансмісія не відрізняється. Декілька років тому на вітчизняному ринку з'явилися пральні машини з прямим приводом (часто для його позначення використовується абревіатура DD, від англійського Direct Drive – прямий привід). Електродвигун в них одягнений прямо на вісь барабана. Відсутність передавальних елементів робить привід машини компактним, значно знижує рівень шуму та вібрацій, дозволяє оптимізувати витрати електроенергії. Потужний і надійний електродвигун прямого приводу складається зі статора з набраними на ньому 36 котушками індуктивності та ротора, що є постійним магнітом. Двигун не має щіток, працює тихо, а в зборі з баком і барабаном є компактною конструкцією. Але яким би не був привід барабана - прямим або ремінним - головне його завдання полягає в тому, щоб забезпечити обертання барабана на двох основних режимах роботи машини: прання та віджимання. На етапі прання барабан робить повільні обертання поперемінно то в одну, то в іншу сторону. Віджимання ж відбувається на високій швидкості, щоб видалити з білизни вологу за допомогою відцентрових сил. У сучасних пральних машинах максимальна швидкість обертання барабана при віджимі досягає 1600, 1800 і навіть 2000 об/хв. Перш ніж вийти на високі обороти, машина поступово збільшує швидкість обертання барабана, щоб забезпечити рівномірний розподіл білизни його стінками. Адже нерівномірність розкладки білизни – так званий дисбаланс завантаження – призведе до сильного биття та вібрації машини на високій швидкості обертання, що може закінчитися для машини невтішно. Виявивши дисбаланс, машина скидає обороти, відцентрова сила зменшується і відбувається перерозподіл білизни в барабані. Після цього машина робить нову спробу набору обертів і переходить до обертання барабана на максимальній швидкості тільки в тому випадку, коли білизна рівномірно покладена по стінках.

Хто всіма командує

Але хто командує всіма компонентами пральної машини? Хто дає сигнал ТЕНу – починати нагрівання води, електромотору – набирати обертів, насосу – зливати воду? На панелі керування (20) є рукоятки та кнопки, за допомогою яких власник машини задає потрібні йому програми прання. А відповідає за виконання цих програм невеликий, але розумний прилад - командоапарат (21), який іноді також називається таймером. Втім, командоапарат пральних машин, які випускалися років 15-20 тому, назвати розумним приладом можна було з великою натяжкою. Електромеханічний таймер тих часів був певною подобою музичної табакерки і складався з набору кулачків з хитрими вирізами. Повертаючись, кулачки то відводили, то опускали пружні контакти всіх електричних компонентів машини, включаючи або вимикаючи в потрібний час. Різниця з музичним автоматом полягала в тому, що кулачки оберталися не під дією заводної пружини, а рухалися кроковим електромоторчиком. Років десять тому в електричні схеми пральних машин стали широко впроваджуватись електронні плати, і системи керування машинами стали гібридними, поєднуючи електромеханічний командоапарат та електроніку. Зараз чистої електромеханіки на прилавках, мабуть, уже й не зустріти - без електронних компонентів не обходиться жодна, навіть найдешевша пральна машина. А про дорогі вироби й говорити нема чого - у них усі кермо давно взяли електронні модулі. У їхній мікропроцесорній пам'яті зберігається безліч програм прання, вони можуть визначати завантаження барабана білизною і дають барабану занадто розганятися, якщо білизна розподілено нерівномірно. Вони аналізують сигнали від численних сенсорів і знають, якою є температура і жорсткість води в баку, чи прозорий миючий розчин, чи добре прополоскалася білизна. Вони самі зупинять машину, якщо припинилася подача води, стався її витік або утворилася надлишкова піна. Значить, нехай живе електроніка, геть електромеханіку?. За всіх безперечних плюсів електронного командоапарата у нього є й слабкі сторони. Будь-яка сервісна майстерня приведе вам приклади того, як "наворочена" пральна машина останнього покоління починала "глючити", будучи підключеною до електричної мережі, де і вольт не завжди 220, і герц не рівно 50. На превеликий жаль, стан систем електропостачання на російських просторах залишає бажати кращого, і часом дуже заможний споживач змушений відмовлятися від машини з електронним керуванням на користь прання простіше, але без "капризів". Так що машини зі старим добрим електромеханічним таймером, беручи до уваги їх більш демократичні ціни, ще радуватимуть українців надійною роботою.

Абетка прання

Що потрібно, щоб випрати білизну? Вода та пральний порошок - скаже кожна господиня. Але вода має бути теплою, інакше бруд із білизни не видалити. А якщо просто покласти білизну у теплу воду з порошком, результату також не буде: білизну потрібно потерти руками. І миттєво результату теж не досягти – треба терти і змивати бруд водою, і знову терти. Вода, хімія, температура, механіка та час – ось основні фактори прання, які безперервно взаємодіють між собою, змінюючи один одного у замкнутому колі. У пральній машині є всі фактори, необхідні для прання. Більше того, дія багатьох з них багаторазово посилена в порівнянні з ручним пранням. Достатньо назвати віджим: вичавлюючи білизну руками, не вдасться видалити з неї вологу так, як це відбувається при обертанні барабана зі швидкістю понад 1000 об/хв.

Як боротися з брудом

Підраховано, що у 100 кг середньозабрудненої білизни міститься від 2 до 4 кг забруднень різного складу та походження. Розрізняють два основні типи забруднень: - розчинні у воді (сіль, сечовина, піт, легкорозчинні олії та ін.); - нерозчинні у воді (жир, пісок, пил, пігменти, графіт та ін.). Розчинні забруднення можуть бути змиті або просто водою або розчином прального порошку. Ряд забруднень видаляються лише за допомогою спеціальної обробки (хімічного чищення). Це плями від фарб, лаків, клеїв, пігментів. Інші забруднення можна побороти лише шляхом застосування відбілювачів. До них відносяться пігментні плями, які при пранні не видаляються взагалі або видаляються лише частково. Процес відбілювання викликає руйнування пігментів шляхом окислення, у результаті вони стають невидимими. До таких забруднень відносяться плями від шпинату, томатів, моркви, вина, коньяку, пива, чаю, кави тощо. Нарешті велика група забруднень видаляється тільки за допомогою ензимів , які ефективно розчиняють білкові забруднення при температурі нижче 50°C. Ці компоненти пральних порошків мають здатність розділяти довгі ланцюжки хімічних структур протеїнів на окремі складові, які потім видаляються водою. До забруднень, що видаляються за допомогою ензимів, входять яйця, кров, какао, харчовий крохмаль та ін.

Кожній тканині – по програмі

Приступаючи до машинного прання, користувач повинен встановити певну програму, відповідну типу білизни (бавовна, пофарбовані тканини, вовна і т.д.) і ступеня її забруднення. Програма роботи машини - це тимчасова послідовність виконання тих механічних, хімічних та теплових впливів, які необхідні для того, щоб видалити забруднення з білизни, закладеної в барабан. Перший етап програми – власне прання. До білизни, закладеної в барабан, надходить вода, змиваючи пральний порошок з бункера (починається хімічна дія). Вода нагрівається до заданої температури (тепловий вплив), а барабан обертається з невеликою швидкістю то в один, то в інший бік, щоб білизна, що лежить в ньому, безперервно рухалася, піднімаючись догори на накладках барабана (механічний вплив). І весь цей процес триває протягом певного часу, щоб кожен із видів впливів спрацював із максимальною віддачею. Після закінчення прання вода зливається з бака і починається етап полоскання. Він складається з кількох послідовних заповнень бака водою, обертання барабана та зливу води. Завдання цього етапу - видалення з білизни залишків прального порошку, а заразом і забруднень, що залишилися. Нагріву води цьому етапі немає. Нарешті, останній етап роботи машини за програмою – це віджимання. Барабан обертається з високою швидкістю, білизна щільно притискається відцентровими силами до перфорованих стінок барабана і вода йде крізь отвори перфорації. Наведений вище опис програми роботи машини дуже спрощений. Програма може включати ряд додаткових дій: наприклад, якщо білизна дуже забруднена, перед основним пранням може виконуватися попереднє прання, менш тривале і з меншим нагріванням води. І навпаки, можливе виняток із програми певних етапів: якщо небажано утворення на білизні складок, можна скасувати віджимання і завершити роботу машини зливом води з бака після остаточного полоскання. Ця функція називається "Скасувати віджимання" або "Зупинка з водою в баку". При виконанні кожної з програм завдяки наявності функції "автозважування" пральна машина автоматично регулює залежно від ваги завантаженої білизни тривалість циклу прання, кількість води при кожному полосканні, необхідну кількість полоскань, а також тривалість фінального віджиму. Крім основних, багато фірм-виробників розробляють власні оригінальні програми роботи пральної машини. Наприклад, фірмою "Electrolux" створена програма "Замочування", яка дозволяє успішно видалити багато тих забруднень, з якими сьогоднішнім пральним машинам впоратися не завжди під силу. Наприклад, дитина повернулася із літнього табору. Серед його речей були штани, в яких він тиждень тому впав у бруд. Як їх відпрати? Будь-яка господиня скаже: звичайно, спочатку замочити в розчині порошку на кілька годин. Проте вихід, який пропонує більшість пральних машин сьогодні, - це додати до звичайної програми "попереднє прання", яке триває 15-20 хвилин, і збільшити цей час не можна. На практиці ж усі знають, що менше ніж через 2-3 години замочування подібні забруднення не випрати. Як же бути? Невже замочувати в тазі, а потім перекладати в пральну машину? Electrolux пропонує для вирішення цього завдання особливу інтенсивну програму. Пральна машина не тільки проведе замочування білизни в теплій воді протягом кількох годин (до 18 годин у машинах з фронтальним завантаженням білизни та до 24 годин у машинах з верхнім завантаженням), а й перемішуватиме її кожні 40 секунд. Програма "Замочування" працює наступним чином. Протягом перших 20 хвилин білизна переться при температурі 30 оС. Після цього нагрівання відключається і кожні 40 секунд барабан прокручується, помішуючи білизну. Карборановий бак довго зберігає тепло, тому ще багато годин температура не опускається до кімнатної, забезпечуючи чудову якість прання. Слід зазначити певну особливість термінології. Термін "замочування" зустрічається в описах програм роботи пральних машин різних виробників. При цьому замочування білизни в буквальному значенні цього слова проводиться не так часто.

По тканині й віджимання

Як мовилося раніше, кожному типу тканини відповідає своя максимально допустима швидкість обертання барабана при віджиманні. Якщо для міцних бавовняних тканин якихось обмежень за цим показником немаєі, то делікатним волокнам високооборотний віджим протипоказаний. Втім, в сучасних машинах зазвичай є "захист від дурня": електронна система управління не дозволить користувачеві встановити віджимання при 1000 об/хв, якщо задана програма прання вовни. Характерні швидкості обертання барабана при віджимінні білизни показані на попередній сторінці: - Білій та кольоровій бавовняній білизні не страшний віджим при найвищих оборотах (1600 об/хв і навіть вище). Після такого інтенсивного віджиму білизна сохне дуже швидко; - для білої та кольорової білизни, яка має сушіння в сушильній машині, достатньо віджиму при 1200 об/хв; - швидкість обертання барабана 800-900 об/хв ідеальна для виробів із синтетичних волокон. Білизна добре зневоднюється, але при цьому не ушкоджується тканина; - Швидкість обертання 600 об/хв використовується для делікатного віджиму виробів з вовни, шовку і т.п.

Перед початком прання

Можливо, комусь із читачів наведені рекомендації видадуться азбучними істинами. Але статистика звернень власників пральних машин до сервісних служб говорить про те, що далеко не всі вони дотримуються елементарних правил прання. Підготовлені до прання речі потрібно розсортувати, відокремивши сильно забруднену білизну від не дуже брудної, а кольорову від білої. Білу та кольорову білизну не можна прати разом, оскільки кольорові речі можуть полиняти і пофарбувати білі. Якщо речі сильно забруднені, скористайтесь програмою "Попереднє прання". Пам'ятайте, що білизна не повинна залежатися в очікуванні прання. Для хорошої вентиляції її краще зберігати в плетених кошиках або ящиках з вентиляційними отворами в сухому стані та в сухому місці, інакше на ній утворюються плями вогкості та пліснява. Перед пранням підковдри і наволочки вивертаються навиворіт, і з їх куточків витрушується усе зайве. Вироби з міцних і тонких тканин також відокремлюють одне від одного, оскільки для них використовуються різні програми прання. Безпосередньо перед пранням варто у речах перевірити кишені, щоб їх вміст (забуті дітьми цвяхи, гайки, жувальна гумка, цукерки) не зіпсував одяг та не пошкодив механізми машини. З цією ж метою вилучаються металеві пряжки, фурнітура, застібки, ланцюжки та інші металеві дрібниці. Застібки-блискавки, гудзики та кнопки на речах мають бути застебнуті. Дрібні речі на кшталт хусток найкраще помістити в спеціальний мішечок для прання в машині, а одяг з махрової тканини або трикотажу вивернути навиворіт. Шкарпетки та панчохи також мають бути вивернуті. Машину не можна перевантажувати понад встановлену норму. Максимальне завантаження передбачає вагу бавовняних речей. Необов'язково зважувати білизну перед кожним пранням – достатньо пам'ятати, що повне завантаження для грубої білизни – це повністю заповнений, але невтрамбований барабан. Максимальне завантаження при пранні синтетики - наполовину заповнений барабан, а при пранні вовни - барабан, заповнений на третину.

Про баки та барабани

Бак і барабан - ось нерозлучна пара, свого роду "черевна порожнина" пральної машини. У барабан завантажується білизна, у бак надходить вода з розчиненим у ній пральним порошком і через отвори перфорації барабана проникає до білизни. Барабан пральних машин завжди виготовляється із нержавіючої листової сталі. Вся бічна поверхня барабана (а в деяких моделях машин – і задня стінка) перфорована. Що ж до баків пральних машин, то вони також часто виготовляються з нержавіючої сталі. Бак необов'язково може бути круглим. Наприклад, фірмовою відмінністю пральних машин Candy є бак овальної форми. У круглих баків зазор між баком і барабаном не можна зменшити - адже знизу в цьому зазорі знаходиться ТЕН. Бак овальної форми знизу має достатньо місця для розміщення тена, зате зверху зазор мінімальний. При незмінній якості прання в овальному баку скорочується обсяг води, що заливається в нього (менше води, що не перебуває в контакті з білизною), знижуються витрата миючого засобу, час нагрівання води і витрата електроенергії. Останнім часом все частіше для виготовлення баків пральних машин виробники використовують сучасні полімерні матеріали. Їх безперечним плюсом є легкість, відмінна шумо- та теплоізоляція, корозійна стійкість, екологічність. Бак зазвичай виготовляється із двох половинок, які скріплюються болтами. Матеріал бака може носити "фірмову" назву: carboran - у пральних машинах Electrolux, silitech - у машинах Candy, carferron - у машинах ВЕКО, polynox - у машинах Bosch-Siemens, fibran - у машинах Whirlpool, polytenax та carbotech - у машинах Gorenje. А баки пральних машин ARDO виготовляються за унікальною технологією "policarbonat + inox" і поєднують у собі переваги двох матеріалів - пластику та нержавіючої сталі. Задня стінка такого бака виконана з нержавіючої сталі, що підвищує міцність та довговічність вузла з'єднання з валом барабана, використання ж матеріалу policarbonat знижує рівень шуму при роботі машини та скорочує витрату електроенергії за рахунок кращих теплоізолюючих властивостей пластику. За всіх переваг пластикових баків вони мають і один недолік - крихкість. У зимовий час при міцному морозі до навантаження-розвантаження пральних машин слід ставитися з особливою акуратністю: сильний удар може призвести до пошкодження бака.

Вибір миючих засобів

Вибирайте порошок відповідно до типу тканини та виду забруднення. Основні складові прального порошку зазвичай вказуються на упаковці (наприклад, відбілювач, ензими тощо). Не використовуйте миючі засоби, призначені для ручного прання - рясна піна, що утворюється, погіршує результат прання і може вивести з ладу пральну машину. Автоматичні пральні машини розроблені з урахуванням використання пральних порошків зі зниженим піноутворенням, призначених саме для цих машин. У назві таких порошків часто є слово "matic", а на упаковці зображені або машина з фронтальним завантаженням, або завантажувальний люк. При дозуванні порошку дотримуйтесь рекомендацій виробника. Перевищення розумного дозування також викликає підвищене піноутворення навіть за допомогою спеціальних пральних порошків. Це може вивести машину з ладу. При використанні порошку вперше, навіть якщо на ньому написано, що він призначений для пральних машин-автоматів, радимо переконатися, що рівень піни при пранні не вищий за верхній край люка (у машинах з фронтальним завантаженням). В іншому випадку відмовтеся від використання порошку цієї торгової марки. Зменшуйте кількість миючого засобу під час неповного завантаження машини. Рідкі миючі засоби застосовуються для прання за температури не вище 60 °С. Використання їх виключає застосування циклу попереднього прання, тому рекомендована на упаковці кількість миючого засобу відноситься безпосередньо до циклу основного прання. При холодному пранні завжди зменшуйте кількість миючого засобу: у холодній воді воно розчиняється гірше, ніж у гарячій, і частина його буде витрачена марно. Замочування Попереднє замочування білизни відіграє дуже велику роль при видаленні більшості плям. Сучасні порошки, наприклад Ariel Automat, містять реагент, що відбілює і освіжає фарби, що допомагає підтримувати білість білого і яскравість кольорового одягу, а також перборат натрію, який видаляє плями від фруктових соків, чаю, кави і вина. Деякі плями не можна видалити лише звичайним пранням, і замочування в цьому випадку необхідне. Найкраще замочити білизну на півгодини, потім злити воду, віджати білизну та ще раз замочити на півгодини. Два замочування незрівнянно ефективніші за одне, нехай навіть і вартового. Довготривалі замочування іноді призводять до зовсім протилежного результату. Коли річ надто довго лежить у несвіжій воді, бруд знову проникає у структуру тканини. Виникає відомий практично всім господаркам ефект запраної речі. При цьому тканина, як правило, ще й знебарвлюється.

Підписи до ілюстрацій Ілл. 1. 1 – верхня кришка; 2 – задня стінка корпусу; 3 - передня стінка; 4 - завантажувальний люк; 5 – блок електромагнітних клапанів; 6 – шланг заливу води; 7 – дозатор миючих засобів; 8 – бункер дозатора; 9 – гумовий патрубок; 10 – бак; 11 - барабан; 12 - ущільнювач люка; 13 – пружина підвіски бака; 14 – амортизатор; 15 - противага; 16 – пресостат; 17 – зливний насос; 18 - нагрівальний елемент (ТЕН); 19 – електромотор; 20 – панель управління; 21 – командоапарат.

Вгору