Кількість
|
Вартість
|
||
|
Незалежно від марки виробника та особливостей конфігурації запірна арматура для унітазу вирішує такі основні завдання: забезпечує подачу води в бачок унітазу та припиняє потік, як тільки досягнуто потрібного рівня. Якщо запірна арматура вийде з ладу, це створить чимало незручностей всім членам сім'ї. Однак немає потреби викликати сантехніка: більшість поломок можна успішно усунути власними силами.
Що входить в комплект?
Будь-який бачок для унітазу включає набір з декількох комплектуючих:
• Зливний механізм. Він є закритим сифоном, з'єднаним з трубою з використанням герметизуючої гумової прокладки.
• Поплавок, що регулює рівень води. Він сполучається за допомогою спиці з основним механізмом.
• Важіль, який відповідає за подачу води. Конструкція приєднується до водопроводу із використанням крана.
Принцип роботи залежить від встановленого різновиду арматури для бачків. Найбільшого поширення серед них набули зливні бачки, які встановлюються на сам унітаз, хоча ще недавно були поширені незручні підвісні конструкції. Розглянемо види арматур зливного бачка та найбільш важливі відмінності докладніше.
Розрізняють дві основні конфігурації зливного механізму:
• Штоковий (інша назва – витяжний).
• Для таких механізмів зливу характерна наявність штока, що закриває отвір. Щоб вода з бачка унітазу полилася у чашу, необхідно підняти шток рукою. Така конструкція поширена в радянських моделях, в оновлених унітазах вона зустрічається рідко.
• Кнопковий тип арматури зливних бачків.
• Ця система може працювати в одному або двох режимах. Однорежимний тип механізму бачка унітазу передбачає, що вся вода зливається за один раз, дворежимний дозволяє забезпечити максимальну економію води. Також застосовується запірна арматура із функцією зупинки водяного потоку. Бачок має лише одну клавішу: першим натисканням відкривається потік води у чашу унітазу, другим натисканням він зупиняється.
Конструкції поплавкових механізмів
Обов'язковим компонентом арматури зливного бачка є поплавковий механізм, завдання якого – не допускати підйому води вище за заданий рівень. Сам поплавок бачка є порожнім пластиковим балоном, який під дією води, що заповнює бачок, піднімається до потрібного рівня. Механізм поплавка з'єднаний із системою важелів, що впливає на запірний клапан. Як тільки поплавок досягає потрібного рівня, механізм запірної арматури перекриває подачу води.
Клапан зливного бачка має декілька різновидів:
• Кройдон-клапан. Перекриття потоку забезпечується за рахунок використання вертикально розташованого поршня. Важель поплавця запускає рух поршня, в результаті вода перестає заливатись у зливний бачок.
• Клапан поршневого типу. Його відмінністю є розділений на дві частини шплінт, в якому закріплюється важіль механізму поплавка. При русі важеля під впливом поплавця поршень починає рухатися горизонтально. Поршень починає давити на сідло, і встановлена на ньому прокладка зупиняє подачу води. Це найпоширеніший вид арматури для унітазу.
• Мембранний клапан. Його особливістю є наявність мембрани, виготовленої з гуми або силікону, яка встановлена замість прокладки. Важель рухає пластиковий поршень, він впливає на мембрану, і вона закриває отвір для заливання рідини в бачок. Цю арматуру використовують рідше, проте вона відрізняється високою надійністю. Поплавкова запірна арматура забезпечує автоматичне припинення подачі води в бачок, він не переповниться вище за допустимий рівень. Розрізняють системи арматури для зливного унітазного бачка з нижнім підведенням та бічним підведенням. Перший варіант більш комфортний у використанні, оскільки вода надходить у бачок із мінімальним рівнем шуму. Бічна підводка шумніша, але відносно недавно виробники вирішили цю проблему. Для подачі передбачена спеціальна відвідна трубка, виготовлена з м'якого полімеру. Вона опускається на дно бачка, у результаті рівень шуму суттєво знижується.
Як працює механізм зливу?
Ще один важливий компонент арматури для унітазу – механізм, який відповідає за спуск. У комплект входять такі компоненти:
• Зливний отвір, розташований у нижній частині бачків. Він повинен мати правильний нахил для безпроблемного спуску рідини із зливного резервуару.
• Переливна трубка – важливий обов'язковий компонент механізму.
• Клапанна кришка та гумка, яка не допускає мимовільного витоку води вниз.
• Кнопка, що відповідає за відкриття запірного механізму. Керування кнопкою може допускати один або два зливні режими в роботі унітазу, тому і конфігурація буде різнитися. Будь-які види комплектуючих для домашнього унітазу мають бути виконані з якісних міцних матеріалів. Дешевий пластик може швидко вийти з ладу під впливом жорстких солей, які практично завжди є у водопровідній воді. У цьому випадку пристрій досить швидко перестане правильно працювати і вимагатиме заміни.
Несправності у зливних системах побутових унітазів зазвичай виникають на 2-3 рік експлуатації, вони можуть виявлятися по-різному. Досить часто, починає протікати прокладка або мембрана: у результаті вода постійно стікає в чашу, на стінках унітазів утворюються жовті розлучення іржі через присутні у воді солі. Проблеми з арматурою також проявляються порушеннями надходження води до бачка, система перестає спрацьовувати автоматично.
Можна перерахувати кілька найпоширеніших причин поломок пристроїв:
• Низькоякісні матеріали, з яких виготовлені деталі арматури. Якщо пристрій виконаний з неміцного пластику, він досить швидко деформується і перестає справлятися зі своїм завданням. Вирішення проблеми в заміні арматури на якісніший набір.
• Надто жорстка вода. У ній може бути надлишок солей кальцію та магнію, а також активного хлору, який застосовується у водопроводі для знезараження. Під впливом агресивних речовин пластик пристрою швидко руйнується та потребує заміни.
• Порушення герметичності поплавка. Якщо в нього почне потрапляти вода, він тоне і перестане справлятися зі своїм завданням
. • Порушення правил встановлення. Непрофесійне втручання у пристрій також може призвести до поломок. Щоб замінити арматуру та відновити нормальну роботу пристрою, не завжди потрібно звати майстра. Багато елементів запірного механізму можна поміняти або полагодити самотужки, для цього не потрібні спеціальні знання. Якщо бачок сантехніки спочатку має якісну арматуру, вона здатна прослужити до 20 років, але часто поломки виникають значно раніше. Однак з багатьма з них можна впоратися без особливих зусиль.
Основні методи усунення несправностей:
• Якщо проблеми із впускною мембраною виникли через засмічення іржею, окалиною або іншим великим сміттям, компонент пристрою потрібно очистити від забруднень. Повністю вирішити проблему допоможе установка фільтра грубої очистки перед входом водопроводу в бачок: він затримуватиме великі нерозчинні частинки, і довше унітаз прослужить без збоїв.
• Якщо при натисканні на кнопку змиву вода не зливається, необхідно зняти кришку та знайти причину неполадок пристрою. Поломка кнопки зазвичай пов'язана з неполадками пластикових частин, вони вимагатимуть заміни.
• Якщо вода недостатньо швидко набирається в ємність, необхідно відрегулювати положення переливної трубки. Вона повинна розташовуватися щонайменше на сантиметр нижче кнопки, арматуру потрібно поставити в правильне положення.
• Якщо у місцях різьбового з'єднання унітазів з'явилися протікання, їх можна усунути шляхом заміни різьбових прокладок. З'єднання розбирається, встановлюються нові прокладки, після чого його важливо правильно зібрати.
• Якщо погіршився напір зливу в унітаз, причиною найчастіше є великі частинки вапняних відкладень та іржі, що потрапили в отвір. Його потрібно очистити від забруднень. Якщо ви раніше не займалися ремонтом унітазів і ніколи не працювали із сантехнікою, краще доручити виконання завдання професіоналу. Протікання не тільки порушує комфорт користування арматурою: вони суттєво збільшують витрату води, а отже, зростає плата за комунальні послуги. Крім того, є ризик залити сусідів, після чого доведеться платити ще за чужий ремонт. Проблем з унітазом можна уникнути, якщо вчасно усувати незначні проблеми. Заміна комплектуючих своїми силами Найнадійніший варіант ремонту арматури – повна заміна всіх компонентів пристрою. Для цієї роботи буде потрібний стандартний набір інструментів сантехніка: до нього входять плоскогубці, викрутки, розвідний ключ, також потрібно придбати ФУМ-стрічку для ущільнення з'єднань, гумові прокладки та кран. Для заміни рекомендується придбати оригінальний набір запірних елементів, у цьому випадку він гарантовано підійде за розмірами та конфігурацією ємності.
Щоб поставити нову арматуру, необхідно зробити таке:
• Встановити гумову прокладку ущільнювача між зливним отвором і основою на унітазі. Вона запобігає протіканню води та забезпечує герметичне з'єднання.
• Бачок болтами прикручується до унітазу та надійно закріплюється для запобігання зміщенню.
• Після цього можна встановлювати всередину нову арматуру замість наявної. До водопровідного стояка приєднується гнучка підводка, яка забезпечить подачу води в бачок. Щоб за необхідності її перекрити, в систему вмонтовується кульовий кран. Для максимальної герметичності з'єднання слід використовувати стрічку ФУМ.
• Наступний крок – підключення та налаштування поплавкового механізму у зливному резервуарі. Поплавець регулюється так, щоб рівень води не перевищував 10 см від краю ємності.
• Останній етап встановлення – підключення запірного механізму зливу. Нижній елемент закриває отвір у бачку, верхній вставляється в отвір у кришці та закривається декоративним елементом кнопки. Якщо монтаж комплекту в унітаз викликає складності, краще не ризикувати та викликати професіонала. Неправильна установка скорочує термін служби компонентів, і скоро арматуру доведеться міняти знову. Щоб уникнути непотрібних проблем, викличте додому кваліфікованого сантехніка. Досить складно міняти та ремонтувати арматуру, якщо ємність для зливу прибрана в стіну та замаскована оздоблювальними матеріалами. Для цього доводиться спочатку демонтувати настінну панель із клавішами змиву, після цього за допомогою викрутки відкручується рамка на отворі у стіні. Видаляється перегородка, після чого відкривається доступ до прихованої водяної арматури. Вода перекривається, після цього демонтуються клапани та інші елементи конструкції. Поломка усувається, після цього несправні пластикові деталі змінюються на нові, і проводиться складання механізму у зворотному порядку. Без досвіду роботи правильно зібрати компоненти досить складно, тому приховані механізми краще довірити фахівцю. Таку арматуру легко пошкодити, а для повної заміни ємності доведеться демонтувати декоративне оздоблення. Відповідальне ставлення до стану сантехніки дозволяє запобігти більшості поломок. Краще не заощаджувати на установці фільтрів для води, оскільки вони значно продовжують термін експлуатації сантехніки. Змінювати арматуру необхідно лише на якісні деталі перевірених марок, це дозволить уникнути повторних неполадок та недешевого ремонту. Однак за наявності певних навичок та інструментів вирішити проблему можна навіть самотужки.